To Bill Evans

Önsöz

To Bill Evans nasıl oluştu?

1970’li yılların ortalarıydı. Konservatuarda müzik eğitimime devam ediyordum. Ağabeyim Ahmet’in arkadaşlarından olan Ali Arif Ersen jazz müziğine meraklıydı. Bana sürekli LP’den kasete kolay dinleyebileceğim jazz albümleri vererek jazz müziğini sevdirdi. Günün birinde verdiği bir kasetin hayatımı etkileyip beni başka yönlere çekebileceğini nasıl bilebilirdim? O albüm Since We Met’di. Evet, Bill Evans dinlemiş ve hayran olmuştum. Klasik müzik kökenli olduğum için Bill Evans’ın tuşesi, armoni anlayışı ve piyano çalışındaki swing’i beni büyülemişti. O günlerden günümüze kadar Bill Evans albümlerinden 89 adet CD’sini topladım.

Her gün dinlemezsem inanın boşluk hissederim. Bill Evans, benim akıl hocam ve hayallerime nasıl gidebileceğime yön veren bir kişilik oldu.

2010 yılında London Philharmonia ile yaptığım Therapy albümümde çalıştığım değerli müzisyen Alan Broadbent’e, To Bill Evans isimli bir albüm yapmak istediğimi söyledim ve “Bestelerimi büyük orkestra için düzenler misin?” diye sordum.

Bill Evans 3 albümünde efsane besteci ve aranjör Claus Ogerman ile çalışmıştı. Bu büyük orkestra ile yaptığı albümleri beni derinden etkilemişti. Yaylı sazlar ve nefeslilerden oluşan büyük orkestraları dinlemek ve birlikte konserler vermek beni çok mutlu ediyordu.

Alan Broadbent daha önceleri Charlie Haden, Shirley Horn, Diana Krall, Scott Hamilton, Marian McParland gibi pek çok müzisyenin orkestra düzenlemelerini yapmış harika bir piyanisttir. New York’ta Türk Kahvesi ve baklava ısmarladım ve notalarımı vererek Alan’ı kandırdım.

Bana kısa aralıklarla bestelerimi aranje edip yolladı ve bilgisayar ortamından dinlerken bile bayağı heyecan duydum. Bizim evde Kağan ve Ferit ile bilgisayarı müzik sistemine bağlayıp “ Büyük Orkestra “ ile provalar yaptık. Bu arada Prag Philharmony orkestrasından kayıt günlerimizi aldık. Alan Broadbent Türkiye’ye geldi ve Therapy albümümüzün 4 konserini yaptıktan sonra ısınmış vaziyette To Bill Evans albüm kaydı için Prag’a gittik. 12 Mart 2013 tam gün çalışarak orkestra ile bütün kaydı bitirdik. Albümdeki yedi parçanın ayrı bir ruhu ayrı bir kokusu oluştu. Alan Broadbent bu süreç içinde bana piyano da nasıl daha iyi pedal kullanabileceğimi de öğretti.

Batu Akyol yönetiminde Loyka Production, kayıtlar esnasında 2 parçaya klip ve albüme bir belgesel film çektiler.

İşte To Bill Evans projemin nasıl gerçekleştiğinin kısa bir özeti.

Bestelerimi yazarak beni hayaller alemine götüren Alan Broadbent’e ve en sevdiğim iki müzisyen kardeşlerim Kağan Yıldız & Ferit Odman’a çok teşekkürler.

Kerem Görsev

# Başlık Süre
1 Abacco 08:06
2 Faith 05:59
3 Baroness 05:00
4 Serenity 07:05
5 To Bill Evans 06:30
6 Mastic Pudding 05:53
7 Warm Autumn 08:35
Online kanallar:

Credits

All music composed by Kerem Görsev
Arranged & conducted by Alan Broadbent
Alan Broadbent (played solo piano part for To Bill Evans)
Kağan Yıldız doublebass (except 5 & 7)
Ferit Odman drums (except 5 & 7)

X